A KZ - Gusen I Gusen-Langenstein [Maj 1940~April 1945]
Position:48.256721, 14.463570
MapCode:

A KZ - Gusen II St. Georgen an der Gusen [Marts 1944~April 1945]
Position:48.259560, 14.460200
MapCode:

A KZ - Gusen III Lungitz [December 1944~April 1945]
Position:48.269211, 14.444100
MapCode:

A KZ - Mauthausen #M# [August 1938~Maj 1945]
Position:48.256248, 14.500760
MapCode:

A KZ-Arbejdslejr - Ebensee [November 1943~Maj 1945]
Position:47.787201, 13.757760
MapCode:

A KZ-Arbejdslejr - Loibl (Mauthausen) #M# [Maj 1943~Maj 1945]
Position:46.439152, 14.266710
MapCode:

A KZ-Gennemgangslejr - Reichenau [1941~1945]
Position:47.272789, 11.430720
MapCode:

A Zigeunerlejr Lackenbach [November 1940~1945]
Position:47.592468, 16.466829
MapCode:

B KZ-Gennemgangslejr - Fort Breendonk #M# [September 1940~August 1944]
Position:51.058090, 4.341820
MapCode:

B SS-Opsamlingslejr - Mechelen #M# [Juli 1942~September 1944]
Position:51.033989, 4.478280
MapCode:

BY KZ-Udryddelseslejr - Maly Trostinez #M# [Maj 1942~Juli 1944]
Position:53.849361, 27.703739
MapCode:

CZ KZ-Gennemgangslejr - Theresienstadt #M# [Juni 1940~Maj 1945]
Position:50.513161, 14.160620
MapCode:

CZ KZ-Zigeunerlejr - Hodonin [1942~1945]
Position:49.507462, 16.419830
MapCode:

CZ KZ-Zigeunerlejr - Lety [1939~1945]
Position:49.505539, 14.117820
MapCode:

D Beskyttelsesarrestlejr - Heuberg/Oberen Kuhberg [Marts 1933~November 1933/November 1933~Juli 1935]
Position:48.131081, 9.071220
MapCode:

D Gestapolejr - Neue Bremm [1940~1945]
Position:49.211029, 6.965800
MapCode:

D KZ - Ahrensbök #M# [Oktober 1933~Maj 1934]
Position:54.024261, 10.591730
MapCode:

D KZ - Arbejdslejr Braunschweig Schillstrasse (Neuengamme) #M# [April 1942~April 1945]
Position:52.256451, 10.541530
MapCode:

D KZ - Bad Sulza [November 1933~Juli 1937]
Position:51.089039, 11.624490
MapCode:

D KZ - Benninghausen [Marts 1933~September 1933]
Position:51.654072, 8.247430
MapCode:

D KZ - Bergen-Belsen #M# [April 1943~April 1945]
Position:52.757450, 9.912170
MapCode:

D KZ - Breitenau [Juni 1933~Marts 1934/1940~1945]
Position:51.203110, 9.475520
MapCode:

D KZ - Buchenwald #M#
Position:51.011742, 11.258980
MapCode:

D KZ - Buchenwald #M# [Juli 1937~April 1945]
Position:51.018730, 11.246120
MapCode:

D KZ - Börgermoor [1933–1945]
Position:53.017620, 7.524360
MapCode:

D KZ - Columbia-Haus [Dezember 1934~December 1936]
Position:52.483559, 13.399450
MapCode:

D KZ - Dachau #M# [Marts 1933~April 1945]
Position:48.267250, 11.463810
MapCode:

D KZ - Esterwegen #M# [1933–1945]
Position:53.008320, 7.640400
MapCode:

D KZ - Eutin [Juli 1933~Maj 1934]
Position:54.134140, 10.617860
MapCode:

D KZ - Flossenburg #M# [Maj 1938~April 1945]
Position:49.736061, 12.354920
MapCode:

D KZ - Hohnstein [Marts 1933~August 1934]
Position:50.979561, 14.108940
MapCode:

D KZ - Kemna [Juni 1933~Januar 1934]
Position:51.255638, 7.255370
MapCode:

D KZ - Kislau [April 1933~April 1939]
Position:49.216999, 8.644550
MapCode:

D KZ - Kuhlen [Juli 1933~Oktober 1933]
Position:54.009480, 10.209260
MapCode:

D KZ - Leschwitz [Marts 1933~August 1933]
Position:51.117229, 14.986390
MapCode:

D KZ - Missler [Marts 1933~September 1933]
Position:53.093601, 8.802210
MapCode:

D KZ - Mittelbau-Dora #M# [August 1943~April 1945]
Position:51.534988, 10.750530
MapCode:

D KZ - Neuengamme #M# [December 1938~Maj 1945]
Position:53.427441, 10.226420
MapCode:

D KZ - Niederhagen [September 1941–maj 1943]
Position:51.607750, 8.662010
MapCode:

D KZ - Oranienburg [Marts 1933~Juli 1934]
Position:52.749290, 13.237180
MapCode:

D KZ - Osthofen [Marts 1933~Juli 1934]
Position:49.707802, 8.325510
MapCode:

D KZ - Ravensbrück #M# [Maj 1939~April 1945]
Position:53.190971, 13.162800
MapCode:

D KZ - Sachsenburg [Juni 1933~Juli 1937]
Position:50.932671, 13.026580
MapCode:

D KZ - Sachsenhausen #M# [Juli 1936~April 1945]
Position:52.763802, 13.260690
MapCode:

D KZ - Sonnenburg [April 1933~April 1934]
Position:52.564442, 14.810290
MapCode:

D KZ - Wittmoor [Marts 1933~Oktober 1933]
Position:53.692310, 10.071160
MapCode:

D KZ Arbejdslejr - Ohrdruf (Buchenwald) #M# [1940/41~April 1945]
Position:50.833801, 10.754290
MapCode:

D KZ-Arbejds-/fange-/gennemgangslejr - Sandbostel/Stalag XB (Neuengamme) #MK# [September 1939~Maj 1945]
Position:53.399891, 9.110340
MapCode:

D KZ-Arbejdslejr - Barth [November 1943~Maj 1945]
Position:54.349220, 12.719080
MapCode:

D KZ-Arbejdslejr - Bruttig-Treis (Natzweiler/Struthof) [Marts 1944~September 1944]
Position:50.168549, 7.290110
MapCode:

D KZ-Arbejdslejr - Bullenhuser Damm #MK# [November 1944~Maj 1945]
Position:53.542061, 10.047360
MapCode:

D KZ-Arbejdslejr - Fuhlsbüttel/Gestapofængsel #K# [September 1933~Maj 1945]
Position:53.622589, 10.018900
MapCode:

D KZ-Arbejdslejr - Kaltenkirchen (Neuengamme) #M# [August 1944~April 1945]
Position:53.834339, 9.885860
MapCode:

D KZ-Arbejdslejr - Kaufering I–XI (Dachau) #M# [Juni 1944~April 1945]
Position:48.033020, 10.850960
MapCode:

D KZ-Arbejdslejr - Ladelund (Neuengamme) #M# [November 1944~December 1944]
Position:54.841091, 9.025420
MapCode:

D KZ-Arbejdslejr - Lagerbygning G (Neuengamme) #M# [Juli 1944~April 1945]
Position:53.524632, 10.009950
MapCode:

D KZ-Arbejdslejr - Langenstein-Zwieberge (Buchenwald) [April 1944~April 1945]
Position:51.844410, 11.023170
MapCode:

D KZ-Arbejdslejr - Salzgitter-Bad (Neuengamme) #K# [Oktober 1944~April 1945]
Position:52.038681, 10.394190
MapCode:

D KZ-Arbejdslejr - Salzgitter-Drütte (Neuengamme) #M# [Oktober 1942~April 1945]
Position:52.157349, 10.418340
MapCode:

D KZ-Arbejdslejr - Salzgitter-Watenstedt (Neuengamme) #M# [Mai 1944~April 1945]
Position:52.137440, 10.436510
MapCode:

D KZ-Arbejdslejr - Schöneweide [1943~1945] #MKB#
Position:52.453171, 13.518350
MapCode:

D KZ-Arbejdslejr - Wöbbelin (Neuengamme)#M# [Februar 1945~Maj 1945]
Position:53.366928, 11.492040
MapCode:

D KZ-Opsamlingslejr - Lichtenburg [Juni 1933~Maj 1939]
Position:51.662949, 12.932140
MapCode:

D KZ-Udekommando - Mühldorf (Dachau) [Juli 1944~Maj 1945]
Position:48.249420, 12.418090
MapCode:

D KZ-Ungdomsarrestlejr - Moringen [April 1933~April 1945]
Position:51.701050, 9.871910
MapCode:

D KZ-Ungdomsarrestlejr/Udryddelseslejr - Uckermark #M# [Juni 1942~April 1945]
Position:53.190899, 13.174720
MapCode:

D NS Zentraldienststelle T4/Euthanasie-Tötungsanstalt - Bernburg #M# [1941]
Position:51.787609, 11.728260
MapCode:

D NS Zentraldienststelle T4/Euthanasie-Tötungsanstalt - Brandenburg [August 1933~Februar 1934]
Position:52.410751, 12.550590
MapCode:

D NS Zentraldienststelle T4/Euthanasie-Tötungsanstalt - Hadamar #M# [1941]
Position:50.449928, 8.042140
MapCode:

D NS Zentraldienststelle T4/Euthanasie-Tötungsanstalt - Schloss Grafeneck [1940]
Position:48.393799, 9.430880
MapCode:

D NS Zentraldienststelle T4/Euthanasie-Tötungsanstalt - Schloss Hartheim #M# [1940~1941]
Position:48.280670, 14.113110
MapCode:

D NS Zentraldienststelle T4/Euthanasie-Tötungsanstalt - Schloss Pirna-Sonnenstein #M# [1940~1941]
Position:50.961109, 13.950760
MapCode:

D SS-Beskyttelsesarrestlejr - Welzheim [1935~April 1945]
Position:48.877430, 9.634440
MapCode:

D SS-Speciallejr (KZ) - Hinzert #M# [Juli 1940~Marts 1945]
Position:49.698551, 6.892830
MapCode:

DK Interneringslejr - Frøslevlejren #M# [August 1944~Maj 1945]
Position:54.841579, 9.328990
MapCode:

DK Interneringslejr - Horserødlejren [April 1940~April 1945]
Position:56.046009, 12.493870
MapCode:

EST KZ - Vaivara #M# [September 1943-juni 1944]
Position:59.367802, 27.762119
MapCode:

F Interneringsslejr - Le Vernet [1940~1944]
Position:43.194221, 1.608410
MapCode:

F KZ - Camp de Gurs #M# [April 1939~August 1944]
Position:43.273651, -0.738920
MapCode:

F KZ - Natzweiler-Struthof #M# [Maj 1941~September 1944]
Position:48.454411, 7.254100
MapCode:

F KZ-Arbejdslejr - Alderney (kaldet Sylt) [Marts 1943~Juni 1944]
Position:49.705158, -2.221210
MapCode:

F KZ-Gennemgangslejr - Beaune-la-Rolande [Marts 1941~1944]
Position:48.071590, 2.434720
MapCode:

F KZ-Opsamlingslejr - Drancy #M# [August 1941~August 1944]
Position:48.920319, 2.455530
MapCode:

F Sikringslejr - Schirmeck-Vorbruck [1940~1944]
Position:48.479630, 7.209410
MapCode:

GR KZ - Chaidari [September 1943~September 1944]
Position:38.016819, 23.650080
MapCode:

HR KZ - Jasenovac [1941~1945]
Position:45.282410, 16.926399
MapCode:

I KZ-Gennemgangslejr - Bozen [Juli 1944~April 1945]
Position:46.484409, 11.319910
MapCode:

I KZ-Gennemgangslejr - Fossoli [December 1943~April 1945]
Position:44.818810, 10.897100
MapCode:

I KZ-Gennemgangslejr - Risiera di San Sabba #M# [Oktober 1943~April 1945]
Position:45.620941, 13.789700
MapCode:

L KZ-Gennemgangslejr - Fünfbrunnen (Pafemillen) #M# [Juli 1941~Juni 1943]
Position:50.107529, 6.007090
MapCode:

LT KZ - Kauen [September 1943-Juli 1944]
Position:54.915840, 23.888371
MapCode:

LV KZ - Riga-Kaiserwald [Marts 1943~September 1944]
Position:56.996220, 24.132311
MapCode:

N KZ - Grini fangeleir #M# [April 1940~Maj 1945]
Position:59.953300, 10.583740
MapCode:

NL KZ - Herzogenbusch (Kamp Vught) #M# [Januar 1943~September 1944]
Position:51.665321, 5.258180
MapCode:

NL KZ-Arbejdslejr - Engerhafe (Neuengamme) [Oktober 1944~December 1944]
Position:53.487251, 7.315270
MapCode:

NL KZ-Gennemgangslejr - Amersfoort [August 1941~April 1945]
Position:52.132660, 5.365790
MapCode:

NL KZ-Gennemgangslejr - Westerbork #M# [Oktober 1939~April 1945]
Position:52.917091, 6.603880
MapCode:

PL KZ - Auschwitz I (Stamlejr) #M# [Maj 1940~Januar 1945]
Position:50.026821, 19.201269
MapCode:

PL KZ - Auschwitz II Birkenau #M# [Oktober 1941~Januar 1945]
Position:50.034409, 19.180990
MapCode:

PL KZ - Auschwitz III Monowitz [Slutning 1942~Januar 1945]
Position:50.026630, 19.288050
MapCode:

PL KZ - Gross-Rosen #M# [August 1940–Februar 1945]
Position:50.995628, 16.280840
MapCode:

PL KZ - Majdanek-Lublin #M# [Juli 1941~Juli 1944]
Position:51.225479, 22.606371
MapCode:

PL KZ - Plaszow [Dezember 1942~Januar 1945]
Position:50.029518, 19.961790
MapCode:

PL KZ - Warschau [Juli 1943-Juli 1944]
Position:52.242901, 20.992950
MapCode:

PL KZ-Gennemgangslejr - Pruszków [August 1944-Januar 1945]
Position:52.166569, 20.800341
MapCode:

PL KZ-Udryddelseslejr - Belzec #M# [Marts 1942~December 1942]
Position:50.372330, 23.455610
MapCode:

PL KZ-Udryddelseslejr - Kulmhof (Chelmno) #M# [December 1941~April 1943/April 1944~Januar 1945]
Position:52.154640, 18.725460
MapCode:

PL KZ-Udryddelseslejr - Sobibor #M# [Maj 1942~Oktober 1943]
Position:51.446041, 23.596201
MapCode:

PL KZ-Udryddelseslejr - Stutthof #M# [September 1939~Maj 1945]
Position:54.328960, 19.154140
MapCode:

PL KZ-Udryddelseslejr - Treblinka #M# [Juli 1942~November 1943]
Position:52.631180, 22.050461
MapCode:

SK KZ-Gennemgangslejr - Nováky [1941~1945]
Position:48.713638, 18.535629
MapCode:

SK KZ-Gennemgangslejr - Sered [1941~1945]
Position:48.286331, 17.737499
MapCode: